I Tarnobrzeski Orszak Trzech Króli

Podobnie jak w innych miastach w Polsce, 6 stycznia 2012, ruszył I Tarnobrzeski Orszak Trzech Króli. Organizatorami byli: Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Katolickie Gimnazjum. Patronat honorowy nad inicjatywą dyrekcji szkół objęli: J.E. Biskup ks. Krzysztof Nitkiewicz, Prezydent Miasta pan Norbert Mastalerz oraz prałat ks. Michał Józefczyk.
Orszak Trzech Króli jest nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Ma zachęcać do radosnego, rodzinnego przeżywania Święta Trzech Króli, a także przypominać o historii narodzenia Jezusa, która wciąż ma znaczenie w życiu współczesnego człowieka. Na początku barwnego korowodu jest gwiazda, za którą podążają Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty. Idą aby wraz z pozostałymi uczestnikami orszaku pokłonić się Bożej Dziecinie.
W naszym mieście, na placu przed szkołami katolickimi zebrała się wielobarwna grupa kolędników. Uczestnicy otrzymali korony oraz śpiewniki z kolędami – dar Fundacji Orszak Trzech Króli. Towarzyszyła im grupa instrumentalna, która przygrywała kolędującym. Wraz ze społecznością szkół katolickich do orszaku włączyli się wychowankowie Przedszkola nr 13, Ochronki św. Józefa, uczniowie Szkoły Specjalnej, Szkoły Podstawowej nr 10. Nie zabrakło nauczycieli, katechetów, a także rodziców. Wśród kolędników była także naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu, pani Anna Czaplińska. Wszystkim błogosławił ks. Michał Józefczyk.
Na początku odczytano fragment Ewangelii św. Mateusza, przypominający o wydarzeniach w Jerozolimie 2000 lat temu. Rozśpiewany orszak ruszył ulicami Tarnobrzega do kościoła MBNP na Serbinowie by podobnie jak królowie złożyć hołd Jezusowi. Na zakończenie kolędnicy uczestniczyli we Mszy Św.
Mamy nadzieję, iż Orszak Trzech Króli stanie się w naszym mieście tradycją.

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym jest Orszak Trzech Króli

Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka.
Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie.
Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących Dobrą i Radosną Nowinę o narodzeniu Jezusa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *