Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W 2023 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na 29 września (piątek). To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku.

Uczniowie naszej szkoły połączyli ten dzień wraz z rozpoczynającym się w październiku Miesiącem Bibliotek Szkolnych pod hasłem – „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność
i wyobraźnia”. Celem obu tych wydarzeń jest propagowanie czytelnictwa, dlatego też  uczniowie klas 2, 3 i 4, pod kierunkiem Pań ze szkolnej biblioteki przygotowali teksty, które odczytali swoim  kolegom. Uczniowie z klas 1-3 wysłuchali wierszy Juliana Tuwima  oraz fragmentów z „Małej księżniczki” autorstwa F.H. Burnett i „Mikołajka”, którego autorem jest R. Goscinny.

Od dawna wiadomo, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono min. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru i wspomaga pamięć. 

To nie jedyne przedsięwzięcie w naszej szkole mające na celu propagowanie czytelnictwa. Uczniowie ze szkolnej świetlicy przystąpili w tym roku szkolnym do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Czytam z klasą. Lekturki  spod chmurki.” Tegoroczna edycja pod kryptonimem: „Na tropach dobroczynności” stanie się świetną zabawą, dzięki której poprzez czytanie,  będziemy pielęgnować w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ. Podpowiemy im, jak troszczyć się: o siebie, o innych, o wszystko, co je otacza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *