CZYTAM Z KLASĄ

Uczniowie ze szkolnej świetlicy w pierwszym semestrze rozpoczęli przygodę z projektem „Lekturki z pod chmurki”. Idealnym dniem na wprowadzenie do projektu był Dzień Głośnego Czytania, który rozpoczął także miesiąc bibliotek szkolnych mający na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Jako pierwszą lekturę w ramach modułu „Bądź dobry dla innych” wybraliśmy książkę pt. „Dziewczynka z parku” autorstwa Barbary Kosmowskiej. Tytułowa dziewczynka z parku to Andzia, która próbuje poradzić sobie ze smutkiem po śmierci taty. Odnajduje dobre wspomnienia z czasu, kiedy razem spacerowali w parku i obserwowali przyrodę. Andzia zabiera do parku znajomych ze szkoły – Jeremiasza oraz Zosię. Zauważa, że oni też próbują poradzić sobie ze swoimi smutkami. Ostatecznie dzieci pomagają sobie nawzajem, bo najlepszym lekarstwem na smutek jest obecność drugiej osoby.

Na pierwszych zajęciach uczniowie ze szkolnej świetlicy otrzymali lekturowniki, które podpisali i ozdobili okładkę. Po zapoznaniu się z treścią lektury czytanej przez nauczyciela przez kolejne kilka zajęć, uczniowie wykonali zaplanowane wcześniej zadania. Uzupełniali koleje strony w lekturowniku, wykonali lekturę „na lince”, którą trochę zmodyfikowaliśmy i była lektura „na tablicy”. Uczniowie wykonali rysunki z różnymi scenami z lektury, które wisiały na tablicy, na szkolnym korytarzu. Uczniowie z całej szkoły mieli możliwość zapoznania się omawianą książką. Być może zachęciło to niektórych do sięgnięcia po tę pozycję książkową. Dodatkowo obok ilustracji znajdowała się kartka z kalendarza z listopada, na której zapisane były dobre uczynki na każdy dzień miesiąca. Powiesiliśmy ją, ze względu na realizowany moduł. Dzieci chętnie czytały jaka życzliwość przypada na dany dzień i starali się ją realizować.

W ramach kolejnego zadania uczniowie wykonali makietę przedstawiającą wybraną scenę z omawianej książki. Do wykonania makiety użyli różnych materiałów- plasteliny, tektury, bibuły, pudełka itp.

Zadanie dobroczynne, które wybraliśmy dotyczyło Dnia dobroci, który połączyliśmy z Dniem Życzliwości oraz akcją „Urodziny słonika Tumbo”. Program „Tumbo Pomaga” powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. W ramach tego projektu dzieci uczestniczyły w szkolnym kiermaszu charytatywnym. Oprócz tego podczas zajęć świetlicowych rozmawiali o czynieniu dobra oraz wykonali karki z dobrym słowem dla wybranej przez siebie osoby.

Oprócz dnia dobroci, w porozumieniu z wolontariatem szkolnym uczniowie ze świetlicy włączali się w zbiórkę charytatywną „Paczuszka dla maluszka”, podczas której szkoła zbierała środki czystości. Podczas zająć na świetlicy, obejrzeli prezentacje, w której pojawiły się informacje na temat kim jest wolontariusz, w jaki sposób i gdzie możemy pomagać. W listopadzie szkoła we współpracy z Bankiem Żywności organizowała zbiórki w sklepach, podczas których zbierano produkty żywnościowe dla potrzebujących.

Na zakończenie zadania 1 uczniowie wzięli udział w kolejnej akcji szkolnej podczas której, tuż przed feriami wykonali kartki z życzeniami dla pensjonariuszy hospicjum.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *