Pancake Day

Podczas gdy my w Polsce kończymy okres zabaw i szaleństw Tłustym Czwartkiem, w Wielkiej Brytanii obchodzony jest tzw. Pancake Day czyli Dzień Naleśnika. Świętowany jest on zwykle w przeddzień Środy Popielcowej, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu.

W tym roku dzień naleśnikowego obżarstwa wypadał 5 marca. Z tej okazji klasa IV przygotowała montaż słowno-muzyczny przybliżający uczniom tradycje i legendy związane z tym świętem, które pochodzą już z początków XV wieku, kiedy to narodził się zwyczaj przygotowywania tej najłatwiejszej, ale i chyba jednej z najsmaczniejszych przekąsek świata.
Legenda zaś mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Na jej cześć w naszej szkole odbyły się biegi z patelnią i naleśnikiem, w którym uczestnicy musieli podrzucić swój naleśnik przynajmniej trzy razy. Zwyciężczynią biegu była Amelia Skuza (klasa I), drugie miejsce zajął Wojciech Kubiak (klasa II), a trzecie Piotr Dzierzkowski (klasa IV).
Uczniowie mieli także możliwość spróbowania przepysznych pancaków, do których przygotowania potrzebujemy 80 gram roztopionego masła, 2 jajka, 1,5 szklanki mleka, 2 szklanki mąki, 4 łyżki cukru i 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i smażymy na suchej patelni.
Smacznego!
Gallery icon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *