Wycieczka do Czarnolasu

W piątek 6 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Czarnolasu. Wzięli w niej udział uczniowie klas VII i VIII.

Czarnolas to miejsce, w którym żył i tworzył najwybitniejszy poeta epoki renesansu – Jan Kochanowski (1530-1584). Najważniejszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego, które ma siedzibę w przepięknym XIX- wiecznym dworku Jabłonowskich. Dwór jest rekonstrukcją siedziby rodu Kochanowskich , która spłonęła w 1720 roku, zachowały się jedynie zabytkowe drzwi z widocznym herbem rodu. Dwór stoi w malowniczym parku, ale słynna lipa opiewana we fraszce nie dotrwała do naszych czasów. Na jej miejscu znajduje się obelisk upamiętniający Piotra Kochanowskiego, bratanka poety oraz kamienny sarkofag z wykutym imieniem ukochanej córeczki – Urszulki.
Przedmiotem lekcji muzealnej było zapoznanie się z ekspozycją noszącą tytuł „Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki”. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawiła informacje dotyczące życia i twórczości poety oraz dzieje jego rodziny. Przechowywane są tutaj nieliczne, zachowane po Kochanowskim pamiątki. Na uwagę zasługuje bogaty zbiór starodruków, rękopisów oraz rzeźb i obrazów z XIX i XX wieku. Dopełnienie kolekcji stanowią meble i przedmioty codziennego użytku z epoki renesansu.
Pogoda pozwoliła również na krótki spacer alejami wśród potężnych lip oraz na obserwacje pomnika poety i dworku z zewnątrz. Miejsce to jest bowiem urokliwe i przyciąga wzrok. Potem uczniowie mieli okazję wyciszyć się i posłuchać nastrojowej muzyki w neogotyckiej kaplicy.
Podróż z Czarnolasu do Tarnobrzega upłynęła więc niespodziewanie szybko i w bardzo miłej atmosferze.

Gallery icon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *